Érthető, hogy mivel régóta nem járt orvosnál és már alig várta, hogy legyen itt állandó orvos, szeretné megvizsgáltatni magát. Azonban a jelenlegi helyzet sajnos nem ideális erre. Rettentően túlterhelt az egészségügy és jelenleg nagyobb veszélynek teszi ki magát, aki kórházba/rendelőbe megy, mint aki kivár.
Fontos tudnivalók
POST-COVID gondozás
Sajnos a médiában megint hamarabb jelentették meg az erről szóló cikkeket, mint ahogy az ellátórendszert felkészítették rá. Kezd kiderülni, hogy a COVID fertőzésen átesett betegeknek hosszantartó panaszaik is lehetnek. Jelenleg azonban még nem állt fel az ezek kivizsgálására alkalmas ellátórendszer-legalábbis államilag finanszírozott formában. A...
Már több hónapja regisztráltam oltásra, mikor kerülök sorra?
2021.04.18
Az oltások sorrendje sok tényezőtől függ és nem csak az orvoson , sőt, főleg nem az orvoson múlik.
Sajnos nem tudjuk előre, melyik héten, mikor és hány emberre való oltást kapunk vagy hova hány embert kell küldenünk oltásra. Így azt sem tudjuk, kihez mikor érünk el.
Aki bármelyik oltást elfogadja, az hamarabb lesz beoltva, mint aki vár valamelyik, általa preferált oltóanyagra.
Most már minden korosztály oltható és azok az idősebbek, akik még nincsenek beoltva, nagyrészt egy adott oltóanyagra várnak, így mostantól gyakori lehet, hogy a facebookon vagy emailben értesítjük betegeinket, hogy jeletkezhetnek oltásra.
Április utolsó és május első hetében előreláthatólag nagyobb mennyiségű Sinopharm oltás beadására kapunk lehetőséget.
Lejárt a jogosítványom, mit tegyek?
IA jelenlegi szabályozás szerint az egészségügyi vészhelyzet lejárta utáni 60 napig automatikusan meghosszabbították a jogosítványok érvényességét. Ez azonban csak az ország határain belül érvényes, tehát aki a vészhelyzet alatt is külföldre kell utazzon, azoknak be kell jelentkezniük egészségügyi vizsgálatra. Ehhez szükségük lesz egy egy éven belüli laborleletre és egy héten keresztül, napi 3x mért vérnyomásértékekre, melyeket kérem hozzanak magukkal. A laborvizsgálatra, ha egyéb okból nem készült egy éven belül, a beutalót a vizsgálatra való bejelentkezéskor adjuk/kérje.
Inzulinnal kezelt cukorbetegeknek, pacemakert viselőknek, infarktuson átesetteknek szakorvosi vizsgálatra kell menjenek, a szakorvosnak a jogosítvány meghosszabbításához hozzá kell járulnia.
Azon betegek, akik aluszékonyak nappal, hangosan horkolnak, jelentős túlsúllyal küzdenek, előfordulhat, hogy alvásdiagnosztikai vizsgálatra kell menjenek a jogosítvány meghosszabbításához, ami jelentős kellemetlenséget okozhat a betegnek. Kérem, aki úgy érzi, ő ebbe a csoportba tartozik, hónapokkal a jogosítvány lejárta előtt jelentkezzen, különben előfordulhat, hogy nem tudja időben elintézni a szükséges szakvizsgálatot én pedig nem hosszabbíthatom meg a jogosítványát.
Oltás utáni reakciók
- Az oltásra kialakuló azonnali allergiás reakció előfordulása az oltást követő első 30 percben a leggyakoribb, ezért kérem, hogy az oltás utáni első fél órát a rendelő közvetlen környezetében töltsék. Ilyenkor időnként ránézek a betegekre illetve egymást is felügyelik az oltásra érkezettek.
Minden oltás után, 1-2 napon belül előfordulhatnak olyan reakciók, melyek normálisnak számítanak. Ne ijedjünk meg tőlük, ezek elhanyagolhatóak, ahhoz képest, hogy egy súlyos betegséget előzhetünk meg a vakcina beadatásával.
- fájdalom az oltás helyén
- fáradtság
- fejfájás
- izomfájdalom
- hidegrázás
- izületi fájdalom
- láz
- duzzanat az oltás helyén
- pirosodás az oltás helyén
- émelygés
- rossz közérzet
- duzzadt nyirokcsomók.
Ha több nappal az oltás után lázasodna be, az már nem az oltás mellékhatása, akkor kérem, jelentkezzen rendelési időben telefonon.